درباره ما | اطلاع رسانی دفاع مقدس | سخنرانی | صوت | گالری فکه | فیلم | مصاحبه | تحلیل نبرد | ارتباط با ما
    صفحه نخست / عملیات های دفاع مقدس. تحلیل و پژوهش

نقش رزمندگان همدان و لشكر 32 انصار الحسين (ع) در عمليات مرصاد

حيرت شهيد صياد شيرازي از مقاومت رزمندگان همدان در عمليات مرصاد 

 

 

امت شهيد پرور استان همدان، اينجانب كه از نزديك، شاهد دلاوري‌ هاي فرزندان مخلص و شجاع شما بوده‌ام نمي‌دانم با چه زباني از ايثارگري ‌هاي فرزندان شما بايستي تشكر و قدرداني كرد و به چه قلمي اين رزم بي سابقه آنها را توصيف كرد. برادران رزمنده لشكر پيروز 32 انصار الحسين همانند قهرمانان عاشورا با چنان قدرتي در مقابل نيروهاي بعثي و منافق مي جنگيدند و دشمن را تار و مار مي كردند كه گويا، قدرتي الهي به دست مرداني پاك بر سر جنايتكاران باريدن گرفته است .

 

 

نيروهاي لشكر 32 انصارالحسين(ع) كه پيش از عمليات مرصاد در تنگه چهارزبر مستقر بودند مطلع شدند كه افراد ناشناسي از مرز عبور كرده و به طرف سرپل ذهاب در حركتند كه بعد معلوم شد، منافقان هستند. نيروهاي همدان به محض اطلاع در قالب چند گردان به همراه تيپ اطلاعات، عمليات به فرماندهي هادي فضلي به سرعت حركت كردند تا پيش از دشمن به اسلام‌آباد برسند اما تا رسيدن نيروهاي خودي، آن‌ها از كرند عبور كرده و وارد اسلام‌آباد شده بودند و در تنگه حسن‌آباد با يكديگر درگير شدند.

 

 

 

حاج ميرزا سلگي مسئول ستاد لشكر 32 انصارالحسين(ع) همدان در عمليات مرصاد با گراميداشت سالروز عمليات غرور آفرين مرصاد و نقش بي نظير رزمندگان و جوانان دلاور همداني در اين عمليات گفت:


 

 در عمليات مرصاد و در جريان حمله ناجوانمردانه منافقين كور دل به منطقه غرب كشور و در حالي كه بخش عظيمي از نيروها در جنوب كشور مقابل حمله از قبل طراحي شده ارتش بعث عراق ايستاده بودند، نيروهاي همدان با ايستادگي و مقاومت در برابر منافقين، آن‌ها را تا رسيدن نيروي كمكي معطل كردند. همچنين تعداد ديگري از افراد دشمن كه به طرف ايلام در حركت بود به كمك دوستان خود آمده و آن‌ها نيز با نيروهاي همدان درگير شدند.

 

 

هرچند، خنثي‌ كردن نقشه شوم دشمنان در مرصاد با تلاش افراد بسياري صورت گرفت اما نقش لشكر انصار همدان در توقف و ايجاد سد دفاعي در برابر منافقان، بي‌بديل بود چراكه آن‌ها با شتاب به طرف تهران در حركت بودند و نيروهاي همدان كه تنها دو ساعت پيش از نقشه آن‌ها، آگاه شده بودند توانستند در برابرشان ايستادگي كنند.

 

 

در اين مقاومت كه ساعت‌ها به طول انجاميد و حتي به جنگ تن به تن نيز رسيد، 120 شهيد از استان به ويژه هادي فضلي، فرمانده تيپ اطلاعات، عمليات و بهرام مباركي، فرمانده گردان 154 به شهادت رسيدند و اين، نقطه درخشاني در كارنامه دفاع مقدس براي همدان به شمار مي‌رود.

 

 

 

مصداق و گواه اين مدعی، سخناني است كه بارها و بارها از زبان چهره هايي مانند محسن رضايي و امير شمخاني بيان شد، محسن رضايي در اين‌باره گفت: اين 120 شهيد استان همدان در عمليات مرصاد بايد در حقيقت شهداي پيروزي نامگذاري شوند، مجروحان و جانبازاني كه در عمليات مرصاد مجروح شدند چه از برادران سپاه چه از برادران ارتش، مجروحان و جانبازان عمليات پيروزي هستند.

 

 

مسئول ستاد لشكر 32 انصارالحسين(ع) همدان در عمليات مرصاد افزود:


 

 باوجود پايان ‌يافتن مراحل اصلي عمليات مرصاد و عقب نشيني منافقان، بخش‌هايي از منطقه اسلام آباد به طور كامل پاك ‌سازي نشده بود و برخي از عناصر منافقان در منطقه پراكنده شده بودند كه 8 مرداد ماه، چند گردان از نيروهاي لشكر انصار، اقدام به پاك ‌سازي روستاهاي اطراف شهر و ارتفاعات مجاور كردند و با اين كار، پرونده عمليات مرصاد بسته شد.

 

 

سلگي خاطرنشان كرد: مرصاد به راستي، كمينگاه خدا بود و استقرار نيروهاي همدان در فاصله 200 كيلومتري تا مرز، نشانگر لطف ويژه خداوند براي آگاه‌شدن از حركت دشمن است كه شايد به بركت وجود عالمان و شهداي بزرگ در شهر و دياري بود كه از ديرباز، دارالمؤمنين نام گرفته است.

 

 

وي اظهارداشت: مهمترين خاطره‌ام از مرصاد، غروب روز درگيري بود، حجت‌الاسلام سيدرضا فاضليان به همراه فرزند خود در اين منطقه، حضور يافته و از وضعيت نبرد مطلع شد و سپس براي گفتگو و چاره‌انديشي به ديدار امام جمعه كرمانشاه رفت.

 

 

اين رزمنده دفاع مقدس اضافه كرد: فداكاري شهيد فضلي از دوستان نزديك شهيد چيت‌سازيان و فرمانده تيپ اطلاعات، عمليات لشكر انصار از ديگر صحنه ‌هايي است كه هرگز از خاطرم نمي‌رود؛ اين شهيد بزرگوار درحاليكه از ناحيه سر مجروح شده بود و مي‌توانست از ادامه مبارزه دست كشد تا آخر عمليات، پاي كار ماند و در نهايت به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

 

 

سلگي بيان كرد: او سرداري بود كه بارها و بارها، پيكرش آماج گلوله‌ها و تركش‌هاي دشمن قرار گرفته بود و سرانجام در روزهاي آخر جنگ به آرزوي خود رسيد.

 

 

وي تصريح كرد: هرگاه، نام مرصاد را مي‌شنوم، ياد و خاطره شهيد فضلي و بهرام مباركي كه از نيروهاي متدين، با انگيزه و ولايي بوده و سابقه حضور دائمي در جبهه‌هاي نبرد و دشمن‌شناسي آن‌ها زبانزد همگان بود، در ذهنم تداعي مي‌شود.

 

 

  حيرت شهيد صياد شيرازي از مقاومت رزمندگان همدان 

 

 

براساس گفته شاهدان عيني، شهيد صياد شيرازي نيز وقتي به چهارزبر آمده و خاكريز را ديد، گفت: اين خاكريز را ملائكه زده‌اند و اگر اين ملائكه اين‌ جا نبودند، منافقان به كرمانشاه مي‌رسيدند .

 

 


پيام تبريك فرمانده وقت سپاه پاسداران به رزمندگان همدان

 

محسن رضايي، فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي نيز پس از عميات با ارسال پيامي از مردم همدان قدرداني كرد.در اين پيام آمده است:

 

 

 

امت شهيد پرور استان همدان، اينجانب كه از نزديك، شاهد دلاوري‌ هاي فرزندان مخلص و شجاع شما بوده‌ام نمي‌دانم با چه زباني از ايثارگري‌هاي فرزندان شما بايستي تشكر و قدرداني كرد و به چه قلمي اين رزم بي سابقه آنها را توصيف كرد. برادران رزمنده لشكر پيروز 32 انصار الحسين همانند قهرمانان عاشورا با چنان قدرتي در مقابل نيروهاي بعثي و منافق مي جنگيدند و دشمن را تار و مار مي كردند كه گويا، قدرتي الهي به دست مرداني پاك بر سر جنايتكاران باريدن گرفته است .

 

هادي فضلي و بهرام مباركي ستارگان درخشان مرصاد 

 

 

 

آري طلايه داران عمليات مرصاد كه اولين نيروي تدافعي حاضر در منطقه بودند و سدآهنين در برابر ستون زرهي منافقين ايجاد كرده و از پيشروي آن‌ها جلوگيري كردند؛ شيرمردان لشكر انصار الحسين(ع) بودند كه با فرماندهي سرداران شهيدي همچون شهيدان هادي فضلي، بهرام مباركي، مهدي ملكي(فرمانده گردان 153) و رمضان مصباح و شيخ الاسلامي (معاونان گردان 157 حبيب بن مظاهر)، حماسه‌هايي جاويد آفريدند و ديگربار تنگه احد را با ايثار و از خودگذشتگي حفظ كردنه و موجب سرافرازي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران شدند.

 

 بخش‌هايي از وصيت‌نامه شهيدان هادي فضلي و بهرام مباركي :


 

 شهيد هادي فضلي : ...حرف ما اين بود كه اين قدرت طلبي‌ها و رياكاري‌ها و خودخواهي‌ها بايد محكوم شود، با ناحق بايد مبارزه كرد و برنامه جاهليت بايد برچيده شود و عدالت بايد باشد نه ظلم و ستم، صحبت ما اين است كه ما اسلام رسول‌ا...( ص ) را مي خواهيم نه اسلام معاويه و اسلام نمايي، امنيت باشد نه آشوب و اضطراب و سخن از خدا باشد نه از شيطان .

 

 

 شهيد بهرام مباركي: ... ما با چنين جنگ‌هايي مي توانيم خودمان را بسازيم، با چنين جنگ‌هايي مي توانيم ايران، عراق، فلسطين، كربلا و قدس و تمام مسلمانان و مستضعفان جهان را آزاد كنيم .

 

 

 

 


 

 

 

تهیه و تنظیم کننده : فکه ، منتخب ستارگان آسمانی

 

 

 

 نسخه قابل چاپ    ارسال این صفحه به دوستان
تاریخ و زمان انتشار: شنبه 3 مهر 1395
تهیه و تنظیم:
منبع : پايگاه جامع فرهنگ ايثار و شهادت
ارسال نظر:
 
عنوان  
رایانامه  
متن نظر  
کد امنیتی = ۱۵ + ۴