درباره ما | اطلاع رسانی دفاع مقدس | سخنرانی | صوت | گالری فکه | فیلم | مصاحبه | تحلیل نبرد | ارتباط با ما
    صفحه نخست / جنگ نرم ، عملیات روانی

استراتژي نظامي چيست؟ (بخش دوم) استراتژي نظامي چيست؟ (بخش دوم)

 

در مباحث مربوط به موضوع« هدف در جنگ» ضروري است كه تمايز بين هدف نظامي و سياسي كاملاً روشن باشد. اين دو گرچه متفاوت هستند ولي از يكديگر كاملاً جدا نيستند. زيرا مردم جنگ را نه بخاطر خود جنگ بلكه براي تعقيب اهداف سياست برپا مي كنند. هدف نظامي فقط ابزار نيل به هدف سياسي است....

 

 


اطلاعات و عمليات رواني-3 اطلاعات و عمليات رواني-3


نهايتاً، به عنوان ويژگي خاص اين بزرگراه‌ها بايد اضافه كرد كه سازمان و گسترش آنها به گونه‌اي است كه هم امكان استفاده وسيع و دامنه‌دار افراد را از اطلاعات و ارتباطات افزايش مي‌دهد و هم امكان كنترل كامل افراد و سوء استفاده از اطلاعات شخصي آنها را بالا مي‌برد. اين بزرگراه‌ها هم مي‌توانند عوامل تبادل اطلاعات و توسعه بين فرهنگ‌ها و بالا بردن سطح زندگي مادي و معنوي ملت‌ها باشند و هم مي‌توانند اسلحه بزرگ سلطه‌گرايي و هجوم فرهنگي و اقتصادي و سياسي به حساب آيند؛ اسلحه‌اي كه تاكنون در تاريخ بشر سابقه نداشته است.

ادامه مطلباطلاعات و عمليات رواني-4 اطلاعات و عمليات رواني-4

 

بر اساس مباحث نظري مطرح تا اينجا، مي‌توان تنها بخشي از دلايل نظري پيوند اطلاعات با عمليات رواني را به ويژه در تطبيق نظام اطلاعات جهاني با نظام حسي انسان در دريافت اطلاعات و پيام‌هاي محيطي، تبيين كرد، اما مداخله نظام سلطه در جريان توليد و انتقال اطلاعات از طريق عمليات رواني به دستكاري و دخالت در توليد و انتقال اطلاعات محدود نمي‌شود، بلكه بخش حساس‌تر و اساسي‌تر عمليات رواني متوجه نحوه ادراك اطلاعات است.

 ادامه مطلباطلاعات و عمليات رواني-5 اطلاعات و عمليات رواني-5

 

اطلاعات عمليات رواني را مي‌توان مجموعه اطلاعاتي دانست كه از جمع‌آوري، ارزيابي، مقايسه و تحليل اطلاعات مربوط به نظريات، طرز برخوردها، عقايد، حساسيت‌ها و رفتارهاي ارادي و غيرارادي كه از شخصيت گروهي كه تبليغات بايد بر آنها اثر كند، گرفته مي‌شود. سن تزو نيز اصول جنگ را عبارت از تحميل اراده خود به دشمن و وادار كردن او به پراكنده شدن و كسب اطلاعات دائم از دشمن مي‌داند.

ادامه مطلباطلاعات و عمليات رواني-6 اطلاعات و عمليات رواني-6

 

كنترل اطلاعات در عرصه جنگ نيز از ابعاد ديگر عمليات رواني محسوب مي‌شود. شواهد موجود از حمله اخير امريكا و انگليس به عراق مي‌تواند به خوبي مفهوم اين موضوع را منتقل كند. امريكا و انگليس با تجربه‌ اندوزي از نقش رسانه‌هاي واگرا مثل شبكه الجزيره در جريان تهاجم به افغانستان، تلاش كردند تا با كنترل شديد اخبار و اطلاعات جنگ مزبور و با به كارگيري 600 خبرنگار، از انتشار اطلاعات نامطلوب خود جلوگيري كنند.

 ادامه مطلب 

 

اطلاعات و عمليات رواني-7 اطلاعات و عمليات رواني-7

ارزشيابي اطلاعات براي عمليات روانيا فزايش روزافزون سرعت چشمگير انتقال اطلاعات در دنياي امروز، اين باور را تقويت كرده است كه قدرت در جايي متمركز مي‌شود كه بيشترين اطلاعات در آنجا وجود دارد. اين معيار تا جايي توسعه يافته است كه در درجه‌بندي قدرت و توان كشور، به سرعت انتقال اطلاعات به عنوان عاملي تعيين‌كننده مراجعه مي‌شود؛ لذا، در اين عرصه رقابت كشوري از جايگاه برتر برخوردار است كه با اتخاذ تدابير و برنامه‌هاي مناسب، توان بالاتري براي مهار و انتقال سريع‌تر اطلاعات داشته باشد. در قياس با عمليات نظامي كه تداوم موفق آن مشروط به سرعت عمل در زمينه‌هاي تأمين، پشتيباني، اقدام و تصميم‌گيري است، در عرصه عمليات رواني نيز سرعت و دقت در انتقال اطلاعات نقش تعيين‌كننده‌اي ايفا مي‌كند؛ زيرا، كاربرد اطلاعات در چرخه عمليات رواني به شدت تحت تأثير زمان مناسب دستيابي به اطلاعات و بهره‌برداري از آن است. 
ادامه مطلب


 

اطلاعات و عمليات رواني-8 اطلاعات و عمليات رواني-8

بهسازي ادراك اطلاعات

راي كاهش خطاهاي شناختي رايج به هنگام درك و تحليل اطلاعات به دست آمده، اصول مختلفي مطرح شده‌اند كه مي‌توان آنها را طبق مدل حل مسئله[1] تشريح كرد. طبق مدل حل مسئله ـ كه منابع غربي ريشه آن را به جاني ديويي[2] (1910) نسبت مي‌دهند اما در واقع اين مدل توسط غزالي دانشمند اسلامي پايه‌ريزي شده است ـ اگر اطلاعات در دسترس فرد غلط يا ناقص باشد، ارزيابي‌هاي شناختي او به شكست مي‌انجامد؛ از اين رو در مواجهه با هر مسئله ـ مثل تكميل و بهينه‌سازي اطلاعات ـ ضروري است گام‌هاي پي‌درپي، منظم و منطقي را در جهت بازشناسي واقعيت‌ها و ابعاد مسئله بررسي كرد تا به درك كامل‌تري از مسئله دست يافت و براي حل آن، به دور از خطاهاي شناختي كه عموماً شكست‌ها را در پي دارند، عمل كرد و بدين وسيله احتمال موفقيت و دقت در مسير حل مسئله را افزايش داد.

ادامه مطلب


 

 

اطلاعات و عمليات رواني-9 اطلاعات و عمليات رواني-9

جمع ­بندی و نتیجه ­­گیری

همان­ طور که در جریان این نوشتار اشاره شد، عملیات روانی می­تواند در راستای توسعه منافع دولت­ها یا حمایت از منافع در مقابله با تهدیدهای خارجی یا داخلی نقش بسزایی داشته باشد، اما به کارگیری آن در دنیای پیچیده امروز، در رقابت با دولت­ها و سازمان­های توانمند در این زمینه، بسیار دشوار، ولی ممکن به نظر می­رسد و برای دستیابی به این هدف، باید به پدیده اطلاعات به عنوان یکی از فاکتورهای مهم و تعیین­کننده در این زمینه توجه خاص کرد. طی این مقاله، ابعاد مختلف موضوع، با رویکردی شناختی می­توان به موارد زیر به عنوان نکات مهم و برجسته این بحث تأکید کرد:

-       در دنیای معاصر، در پرتو تحولات فناوری در صحنه ارتباطات، اطلاعات نقش ویژه­ای دارد و در واقع، این پدیده به عنوان مهم­ترین عناصر قدرت در نظام بین الملل مطرح می­شود.

ادامه مطلب


 

 

اطلاعات و عمليات رواني-2 اطلاعات و عمليات رواني-2

 

نامگذاري قرن گذشته ميلادي به عصر تبليغات، كنايه‌اي پيامدهاي انقلاب فناوري در عرصه ارتباطات اجتماعي طي اين قرن محسوب مي‌شود كه امكان دسترسي به افكار ميليون‌ها انسان و تأثيرگذاري بر آنها را تسهيل مي‌كرد و همين سهولت دسترسي به فناوري است كه ميزان تلفات را در جنگ‌هاي مدرن در قياس با تلفات نبردهاي نظامي سنتي، در حد چشمگيري گسترش داد. به عبارتي ديگر، با پيشرفت در فناوري ارتباطات، روابط سياسي نيز بين دولت‌ها توسعه يافت.

ادامه مطلباطلاعات و عمليات رواني اطلاعات و عمليات رواني

 

 عمليات رواني به منظور تحميل اراده و خواست كشور مجري بر روي كشور هدف اجرا مي‌شود؛ بنابراين، اگر ويژگي اساسي عمليات رواني را اثرگذاري و نفوذ بر مخاطبان تلقي كنيم، هدف مشخص آن، ايجاد آمادگي رواني در مخاطب براي عمل به شكل مطلوب و مطابق انتظار اجرا كننده عمليات رواني است؛ چنين هدفي زماني ميسر مي‌شود كه ...
 ادامه مطلب        
      

در عراق ـ منطقه پرواز ممنوع (بخش سوم) در عراق ـ منطقه پرواز ممنوع (بخش سوم)
در عراق ـ منطقه پرواز ممنوع (بخش دوم) در عراق ـ منطقه پرواز ممنوع (بخش دوم)
در عراق ـ منطقه پرواز ممنوع (بخش نخست) در عراق ـ منطقه پرواز ممنوع (بخش نخست)

عمليات رواني و كاربرد انواع تاكتيك‌هاي آن مي‌تواند راه پيروزي را مشخص كند. اعلاميه‌هاي عمليات رواني، در حكم پياده‌نظام در طراحي عمليات رواني است.

فرآيند طرح‌ريزی عمليات روانی نظامی؛ فنون و تاكتيک ها (بخش سوم) فرآيند طرح‌ريزی عمليات روانی نظامی؛ فنون و تاكتيک ها (بخش سوم)
فرآيند طرح‌ريزی عمليات روانی نظامی؛ فنون و تاكتيک ها (بخش دوم) فرآيند طرح‌ريزی عمليات روانی نظامی؛ فنون و تاكتيک ها (بخش دوم)
فرآيند طرح‌ريزی عمليات روانی نظامی؛ فنون و تاكتيک ها (بخش نخست) فرآيند طرح‌ريزی عمليات روانی نظامی؛ فنون و تاكتيک ها (بخش نخست)

از آنجا كه نوع عمليات رواني به مأموريت واحد پشتيباني شونده بستگي دارد، در اين نوشتار، به فنون و فرآيندهاي اساسي عمليات رواني، كه فرماندهان و طراحان اين گونه عمليات‌ها براي تكميل مأموريت خود از آنها استفاده مي‌كنند، پرداخته شود.

عمليات رواني عراق عليه امريكا در جنگ دوم خليج فارس (1991) (بخش دوم) عمليات رواني عراق عليه امريكا در جنگ دوم خليج فارس (1991) (بخش دوم)
عمليات رواني عراق عليه امريكا در جنگ دوم خليج فارس (1991) (بخش نخست) عمليات رواني عراق عليه امريكا در جنگ دوم خليج فارس (1991) (بخش نخست)

رژيم عراق در سال 1991 تلاش وسيعي را براي مقابله با عمليات رواني امريكاييان آغاز كرد و برنامه گسترده‌اي را در سطوح مختلف براي ايجاد شكاف در جبهه ائتلاف و ايجاد تزلزل در اراده سربازان طرف مقابل به اجرا گذاشت كه به نظر مي‌آيد با موفقيت چنداني همراه نبود.

عمليات روانی در عمليات‌های سپر صحرا و توفان صحرا (بخش دوم) عمليات روانی در عمليات‌های سپر صحرا و توفان صحرا (بخش دوم)
عمليات روانی در عمليات‌های سپر صحرا و توفان صحرا (بخش نخست) عمليات روانی در عمليات‌های سپر صحرا و توفان صحرا (بخش نخست)

هنگامي كه صدام حسين به تقويت نيروهاي نظامي خود در مرز كويت اقدام كرد، سازمان ملل نسبت به اين امر عكس‌العمل نشان داد و در طي 13 قطعنامه از عراق خواست از تجاوز خود دست بردارد.

اولین قبلی ۱ از ۲ بعدی آخرین